فروش لامپ های سیالتیک

چراغ سیالتیک

چراغ های سیالتیک یکی از مهمترین ابزار در اتاق های عمل است که در انواع مختلف وجود دارد و میتوان گفت که یکی از مهمترین اجزای در اتاق عمل چراغ سیالتیک است.

چراغ های سیالتیک و لامپ های سیالتیک روشنایی لازم برای جراحی ها را فراهم میکند تا جراحان یتوانند به سادگی قسمت هایی که جراحی می کنند را ببینند. تصور برخی ها بر این است که تفاوتی میان چراغ های سیالتیک و لامپ های معمولی وجود ندارد که این امر کاملا اشتباه است. چراغ های سیالتیک باید نوری مانند نور روز تولید کنند تا از خطای رنگ ها جلوگیری شود و همچنین نباید دمای اتاق عمل را افزایش دهدعبارتی باید نور سرد تولید کند (۳۰۰۰k-5000k) .

از طرفی نباید باعث ایجاد سایه شود، ویژگی مهم دیگر چراغ اتاق عمل این است که باید عمق نفوذ نور در بافت ها مناسب و استاندارد باشد. در حین عمل ممکن است سر و دست جراحان و یا دستیارانشان باعث ایجاد سایه شود به همین دلیل این چراغ های باید تا حد یالایی از ایجاد این سایه های جلوگیری کنند باید به گونه ای طراحی و پیاده سازی شود که سایه ها را کاهش داده و انحراف طول موج رنگ های مختلف را به حداقل برساند ؛ چرا که تغییر طول موج نور بازگشتی به چشم جراح باعث می شود رنگ اندام مورد نظر به شکلی دیگر دیده شود.

سیستم روشنایی در اتاق عمل به بیان ساده تشکلی شده ار بازو متحرک و چند حباب لامپ که امکان جابجایی به صورت عمودی و افقی و چرخشی را ایجاد می کند.

چراغ سیالتیک (Cialitic Light)

شما میتوانید سیستم روشنایی را بر روی سقف و یا دیوار ثابت نگه دارید و با کار گاشتن ریل امکان حرکت و جابجایی آ را فراهم کنید و با کار گذاشتن جعبه کنترل میتوانید به راحتی ولتاژ آنها را تنظیم کنید.

روشنایی نور بر حسب لوکس یا فوت کندل (۱ فوت کندل = ۱۰/۷۶ لوکس) اندازه گیری می شود. یک محیط در شدت روشنایی ۱۰ تا ۲۰ لوکس ، بسیار تیره و تاریک به نظر می رسد اما اشیاء بزرگ قابل مشاهده است.

برای مطالعه یا مشاهده معمولی اشیاء به شدتی در حدود ۲۰۰ تا ۲۰۰۰ لوکس روشنایی نیاز است اما استانداردهای جهانی برای حداقل شدت روشنایی در اتاق های عمل در حدود ۲۵۰۰۰ لوکس است.

در عین حالی که منبع روشنایی باید در یک متری بالای موضع جراحی قرار داشته باشد ، البته برخی از پزشکان ترجیح می دهند یا گاهی نیاز دارند که در روشنای ۳۵۰۰۰ لوکس به بالا به کار خود ادامه دهند.

یکی دیگر از موارد مهم در سیستم های روشنایی اتاق های عمل کیفیت رنگ است که بر حسب دمای رنگ در واحد کلوین یا ضریب تغییر رنگ سنجش می شود.

آفتاب ظهر در حدود ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کلوین دمای رنگ تولید می کند. دمای رنگ پایین ،رنگ اشیاء متمایل به قرمز نشان می دهد و دمای رنگ بالا ، رنگ اشیاء به حالت آبی می شود.

در عین حال استانداردهای جهانی ۳۵۰ تا ۷۰۰۰ کلوین را به عنوان بازه قبول دمای رنگ مطرح می نمایند. ضریب تغییر رنگ یا CRI در محیط های جراحی برای بیان اثراتی از منبع نور که منجر به عدم شفافیت رنگی بافت های موردنظر می گردد ، به کار می رود.

روشنایی هایی که درخشش کمی دارند نیازمند لامپ هایی با ضریب تغییر رنگ مناسب هستند تا شفافیت بصری و روشنایی مورد نیاز را تأمین کند و یک تصویر بصری مناسب را برای چشم انسان فراهم آورد. بنابراین CRI برای مقایسه روشنایی های مختلفی که دمای رنگ یکسانی دارند ، مناسب است.

تشخیص رنگ ها به دلیل وجود سایه ها هم تأثیر می پذیرد. روشنایی های متداول اتاق عمل ، سایه های حاصل از روشنایی جراحی را روشن تر می کنند. وقتی محتوای طیفی روشنایی متداول اتاق و روشنایی جراحی یکسان شد ، سایه ها به صورت یک رنگ طبیعی (خاکستری طبیعی) که جزئی از خود جسم یا شیء است مشاهده می شود اما اگر طیف ها متفاوت باشد ، سایه ها باعث تغییر رنگ می شوند.

برای کاهش آثار زیان بار گرما و حرارت لامپ باید از فیلترها یا لنزهایی که نور مرئی را عبور داده ولی مانع عبور حرارت می شوند یا آینه های سرد (Cold Mirrors) که طول موج های نور مرئی را به سمت ناحیه جراحی بازتاب داده و حرارت را از خود عبور می دهند استفاده کرد.

البته شایان ذکر است که ترکیب این دو روش را هم می توان به کار برد. روشنایی های جراحی معمولا از لامپ های هالوژن – تنگستن ، هالوژن ، زنون یا هالوژن – کوارتز که به عنوان لامپ های نور سفید مطرح هستند استفاده می کنند.

این لامپ ها را می توان به عنوان نور سفید استاندارد حاصل از هالوژن – تنگستن (شیشه یا کوارتز) مادون قرمز حاصل از تنگستن – هالوژن طبقه بندی کرد.

لامپ های نور سفید همچنین از فیلمان های تنگستن واقع در حباب های پر شده از گاز هالوژن بهره می گیرند. لازم است که این لامپ ها درخشش بیشتری داشته باشند و دمای رنگ آنها اندکی بالاتر شد ، از آنجا که انتقال حرارت به هنگام تابش انرژی امواج به یک جسم دیگر و جذب آن رخ می دهد ، لامپ های مادون قرمز با فیلمان تنگستن با درنظر گرفتن این قاعده ، روشنایی مطلوب را به کمک یک فیلم بازتابنده مادون قرمز بر روی کپسول لامپ ایجاد می کنند.

ساختمان اپتیکی یک چراغ اتاق عمل

لامپ هالوژن: طیف وسیعی از نور مرئی و مادون قرمز ایجاد می کند.

یک رفلکتور: جهت بازتاب نور و فیلتر کردن بخشی از نورهای ناخواسته

یک فیلتر مادون قرمز: در مسیر نورهای بازتاب شده از رفلکتور

مهمترین ویژگی های یک چراغ اتاق عمل

نکات مهم در طراحی سیستم روشنایی اتاق عمل

نکات مهم خرید چراغ اتاق عمل

استانداردهای روشنایی اتاق عمل

مزایای چراغ سیالتیک

مزایای استفاده از LED در چراغ های جراحی

مشکلات استفاده از چراغ های جراحی

توسعه فنی

در اواسط دهه 1850 ، اتاق عمل به سمت جنوب شرقی با پنجره هایی در سقف ساخته شد تا از نور طبیعی آفتاب تا حد امکان بهره مند شوند. بزرگترین مشکل وابستگی به روشنایی و اینکه آیا روشی می تواند در زمان روز و شرایط آب و هوایی انجام شود. علاوه بر این ، یک پزشک ، پرستار یا تجهیزات پزشکی به راحتی نور را مسدود می کنند. استفاده از آینه های موجود در چهار گوشه سقف برای بازتاب نور آفتاب به سمت میز عامل ، این مشکلات را اندکی کاهش داد.

تلاش شد تا از یک کندانسور نوری در یک نور غیرمستقیم استفاده شود تا گرمایش کاهش یابد ، اما بدون موفقیت. ورود چراغهای برقی به اتاق عمل در دهه 1880 با مشکلاتی همراه بود. با استفاده از فن آوری های الکتریکی اولیه ، کنترل میزان تابش نور ضعیف بود. نور الکتریکی با تابش گرمای عالی همچنان در حال حرکت و پخش بود.

انتشار دیودها به عنوان منابع نور ، مشکل تابش گرما را برطرف کرده و نیاز انرژی را کاهش می دهد.

اصطلاحات و اندازه گیری ها

لوکس

واحد میزان نور مرئی که توسط دستگاه لوکس در یک نقطه مشخص اندازه گیری می شود.

روشنایی مرکزی (EC)

روشنایی (اندازه گیری در لوکس) در فاصله 1 متر از سطح ساطع کننده نور در مرکز میدان نور.

مرکز میدان نور

در قسمت نور (ناحیه روشنایی) نقطه ای قرار دهید که در آن میزان روشنایی به حداکثر شدت لوکس می رسد. این مرجع برای اکثر اندازه گیری ها است.

عمق روشنایی

فاصله بین نقاط با شدت روشنایی 20٪ در بالا و زیر نقطه مرکزی. از نقطه نور حداکثر ، که مرکز میدان نوری 1 متر از سطح تابش نور است ، فوتومتر به سمت نور منتقل می شود تا اینکه شدت نور اندازه گیری شده تا 20٪ از حداکثر مقدار سقوط کند. فاصله بین مرکز و این نقطه با عنوان L1 تعریف شده است. فاصله مشابه اندازه گیری شده در جهت به دور از نور L2 است. عمق نورپردازی بدون نیاز به تمرکز ، مجموع دو فاصله L1 و L2 است. در نسخه دوم استاندارد IEC ، منتشر شده در سال 2009 ، مقدار آستانه از 20٪ به 60٪ اصلاح شد.

توانایی نور در به حداقل رساندن اثر انسدادها.

قطر میدان نور (D10)

قطر میدان نور در اطراف مرکز میدان نور ، که در آن پایان می یابد جایی که میزان روشنایی به 10٪ از EC می رسد. مقدار گزارش شده به طور متوسط ​​چهار مقطع مختلف از طریق مرکز میدان نور است.

D50

قطر میدان نور در اطراف مرکز میدان نور ، که در آن پایان می یابد جایی که میزان روشنایی به 50٪ از EC می رسد. مقدار گزارش شده به طور متوسط ​​چهار مقطع مختلف از طریق مرکز میدان نور است

هنجارها و شرایط مورد نیاز برای نور جراحی

کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC) سند IEC 60601-2-41 را ایجاد کرد – الزامات خاص برای ایمنی اساسی و عملکرد اساسی لامپ های جراحی و لامپ های جراحی برای تشخیص ، 2009 برای تعیین هنجارها و دستورالعملهای مربوط به ویژگیهای نور جراحی و معاینه ایمنی ایمنی برای بیمار و همچنین در صورت استفاده از چراغ مطابق با کتابچه راهنمای کاربر ، خطر را تا حد معقول کاهش دهید. برخی از استانداردهای مربوط به سرهای جراحی به شرح زیر است:

نور همگن: نور باید علی رغم موانعی مانند سر یا دست جراح ، روشنایی خوبی را در سطح صاف ، باریک یا عمیق در یک حفره ایجاد کند.

لوکس: روشنایی مرکزی باید بین 160000 تا 40،000 لوکس باشد.

قطر میدان نور: قطر D50 باید حداقل 50٪ از D10 باشد.

ترسیم رنگ: برای تشخیص رنگ واقعی بافت در یک حفره ، شاخص رندر رنگ (Ra) باید بین 85 تا 100 باشد.

امکان تهیه نسخه پشتیبان: در صورت قطع منبع تغذیه ، باید حداقل در مدت 5 ثانیه با حداقل 50٪ شدت لوکس قبلی ، نور بازگردد ، اما کمتر از 40،000 لوکس نباشد. در عرض 40 ثانیه نور باید کاملاً به روشنایی اصلی بازگردد.

اعلامیه: سند IEC همچنین به آنچه باید به کاربر اطلاع داده شود اشاره می کند. به عنوان مثال ، ولتاژ و میزان مصرف برق باید روی نگهدارنده لامپ و یا در نزدیکی چراغ روشن باشد. در دستورالعمل استفاده باید موارد زیر اعلام شود.

تمیز کردن و ضد عفونی کردن نور جراحی

جنبه های ایمنی فیلتر نوری (هدف و هشدار برای جلوگیری از برداشتن)

روشنایی مرکزی

قطر میدان نور

عمق روشنایی

رقیق سایه

درجه حرارت همبسته  و شاخص رندر رنگ

تابش کامل

تمیز کردن و ضد عفونی کردن

جابجایی سر چراغ در صورت عدم موفقیت