فروش لامپ های سینمایی

سینما

هنرهفتم , همان سینما می باشد, سینما یک واژه یونانی به معنی حرکت است, سینما یک فرآیند دیداری و شنیداری که به تکنولوژی وابسطه است، سینما هم به شدت جنبه هنری و هم به شدت میتواند اقتصادی باشد.

یک فیلم براساس فیلمنامه وتوسط مجموعه ای از افراد در کنار هم  شکل می گیرد، مانند بازیگران، کارگردان، فیلمبردا و سایر عوامل.هنر هفتم امروزه یکی ازعام ترین و محبوب ترین تولیدات را ارایه می کند.سینما همچنین به محل پخش عمومی فیلم سینمایی نیز گفته می شود.

تاریخچه هنر هفتم (سینما)

برادران لومیر در سال 1985 سینماتوگراف ( اولین دوربین فیلم برداری) را اختراع کردند. برادران لومیرخود دهها فیلم کوتاه ساخته اند که همه انها صرفا از یک نما تشکیل می شد وقطع و وصل و تدوین درآنها وجود نداشت از این جمله  فیلم ها را می توانیم به ( ورود قطار به ایستگاه ) که به عنوان اولین فیلم ساخته شده توسط بشر محسوب میشود را نام ببریم.

سینما دوره های مختلفی را سپری کرد تا به سینمای امروز بدل شود:

شرکت لامپ اسرام یکی از بزرگترین تولید کننده لامپ XBO یا لامپ زنون در دنیا می باشد. طی ۶۰ سال گذشته که شرکت اسرام تولد کننده انواع لامپ های سینمایی بوده است، لامپ های زنون    (XBO)  اسرام لذت تماشای فیلم را در سراسر جهان افزایش داده و رفتن به سینما را به تجربه ای به یاد ماندنی تبدیل نموده است. در واقع شرکت اسرام با تولبد لامپ های سینمایی و لامپ های موجود در انواع پروژکتور های سینمایی که ساخت این شرکت آلمانی است تصاویر با کیفیت بالا و فوق العاده را برای سینماها تضمین می نماید. لامپ های زنون اسرام در پروژکتورهای معروف سونی، NEC، Christie و Barco کاربرد دارد.

شرکت لامپ اسرام به خاطره اختراع لامپ XBO  یا همان لامپ زنون برنده اسکار شده است.

شرکت اسرام درعرصه صنعت  سینما با تولید دو نوع لامپ تخصصی با نام های لامپ آرک  (HMI) ولامپ  زنون  (XBO) به پیشرفت سینما کمک بسیاری کرده است .

یدید قوس متوسط ​​Hydrargyrum (HMI) نام تجاری مارک تجاری اسرام از لامپهای تخلیه گاز قلیایی فلز هالید متوسط ​​با قوس متوسط ​​، [1] است که به طور خاص برای برنامه های کاربردی فیلم و سرگرمی ساخته شده است. Hydrargyrum از نام یونانی برای جیوه عنصر گرفته می شود.

لامپ HMI از بخار جیوه مخلوط شده با هالیدهای فلزی در یک پاکت کوارتز شیشه ای ، با دو الکترود تنگستن از جداسازی قوس متوسط ​​استفاده می کند. برخلاف واحدهای روشنایی سنتی با استفاده از لامپهای رشته ای ، HMI ها برای محدود کردن جریان و تأمین ولتاژ مناسب ، نیاز به بالاست الکتریکی دارند که از طریق کابل هدر از سر جدا می شوند. این لامپ با ایجاد یک قوس الکتریکی بین دو الکترود درون لامپ کار می کند که بخار جیوه تحت فشار و هالیدهای فلزی را تحریک می کند ، و خروجی نور بسیار بالایی را با راندمان بیشتری نسبت به واحدهای روشنایی رشته ای فراهم می کند. مزیت بهره وری نزدیک به چهار برابر است ، با تقریبا 85-108 لومن در هر وات برق. برخلاف لامپ های هالوژن رشته ای معمولی که در آن از گاز هالید برای احیاء این رشته استفاده می شود و تنگستن تبخیر شده از تاریکی شیشه جلوگیری می شود ، بخار جیوه و هالوژن های فلزی موجود در لامپ های HMI همان چیزی هستند که نور را ساطع می کند. شاخص رندر رنگ بالا (CRI) و دمای رنگ ناشی از شیمی مخصوص لامپ است.

مهمترین مشخصات لامپ HMI -OSRAM عبارت اند از :

دمای رنگ درنور روز معادل 6000 کلوین

ایجاد نور تفکیک شده درلامپ HMI یا لامپ ارک

قابلیت HOT RESTART در لامپ HMI یالامپ آرک

قابلیت گذاشتن دیمر یا دیم شدن در لامپ HMIیالامپ ارک

لامپ HMI یا لامپ ارک به طور کلی جزو لامپ های پرفشار محسوب می شود و از 575 وات شروع میشود .

لوکس نور لامپ HMI بقدری زیاد است که عملا لامپ های  LED توان برابری وجایگزینی انرا ندارند ,ضمن اینکه CRI این لامپ نیز برای تصویر برداری بسیار مناسب بوده وبه اصطلاح فلیکر ندارد.

با لامپ های HMI ، دمای رنگ با سن لامپ تفاوت قابل توجهی دارد. یک لامپ جدید معمولاً در چند ساعت اول خود در دمای رنگ نزدیک به 15000 K تولید می کند. با افزایش سن لامپ ، دمای رنگ به مقدار اسمی آن در حدود 5600 K یا 6000 K. می رسد با افزایش سن ، طول قوس بزرگتر می شود زیرا بیشتر الکترودها از بین می روند. این به ولتاژ بیشتری برای حفظ قوس احتیاج دارد ، و با افزایش ولتاژ ، دمای رنگ متناسب با سرعت تقریبی 0.5 تا 1 کلوین برای هر ساعت سوخته کاهش می یابد. به همین دلیل و سایر دلایل ایمنی ، لامپهای HMI در نیمی از طول عمر خود توصیه نمی شوند.

لامپ های HMI (مانند تمام لامپ های قوس) برای عملکرد به یک واحد محدود کننده جریان نیاز دارند. دو روش برای انجام این کار در بخش بالاست در زیر توضیح داده شده است. مشکل سوسو زدن فقط در هنگام استفاده از لامپ در ترکیب با بالاست مغناطیسی وجود دارد (بالاستهای الکترونیکی باعث ایجاد نور بدون لرزش می شوند). لامپ های HMI (در حال اجرا با بالاست مغناطیسی) مشکل ذاتی تولید احتمالاً تولید نور در فیلم یا فیلم با لرزش قابل توجه را به وجود می آورند. این به دلیل روشی است که واحد تولید نور می کند. یک HMI مانند یک واحد روشنایی رشته ای ، از طریق شبکه تغذیه می شود ، به این معنی که لامپ 100 یا 120 بار در ثانیه (دو بار برای هر چرخه ولتاژ خط) روشن و خاموش می شود. اگرچه برای چشم انسان قابل مشاهده نیست ، یک فیلم یا دوربین فیلمبرداری باید به طور صحیح با این چرخه هماهنگ شود یا هر فریم ضبط شده ، میزان نور متفاوت را نشان می دهد. اگرچه لامپ های رشته ای نیز جریان برق را خاموش نمی کنند ، اما سوسو زدن قابل توجهی از خود نشان نمی دهند زیرا رشته های آنها به اندازه کافی خنک نمی شوند در بین چرخه ها برای اینکه نور آنها بسیار کاهش یابد. در مورد لامپ های HMI ، با استفاده از بالاست های الکترونیکی که در فرکانس ها هزاران برابر سریعتر از فرکانس شبکه قرار دارند ، از لرزش می توان جلوگیری کرد.

لذا تصویر بسیار مطلوبی در ضبط سر صحنه بدست می اید. شرکت اسرام برترین تولید کننده لامپ آرک بوده وبخاطر تکنولوژی بالا وبهبود کیفیت تصاویر استودیوی بوسیله لامپ ارک HMI جایزه اسکار دریافت نموده است.

نور در لامپ زنون XBO توسط تخلیه گاز الکتریکی درگاز زنون تولید می شود . منبع  تغذیه  انواع لامپ آرک ولامپ زنون موچود است. لامپ قوس زنون نوعی لامپ تخلیه گاز بسیار تخصصی است ، یک چراغ الکتریکی که با عبور برق از طریق گاز زنون یونیزه شده با فشار زیاد ، نور تولید می کند. این چراغ سفید روشن را ایجاد می کند که از نزدیک نور طبیعی خورشید را تقلید می کند ، با برنامه هایی در پروژکتورهای فیلم در سینماها ، چراغهای جستجو و برای مصارف تخصصی در صنعت و تحقیقات برای شبیه سازی نور خورشید ، غالباً برای آزمایش محصول. چراغهای جلو زنون در اتومبیل ها در حقیقت لامپ های هالید فلزی هستند ، جایی که یک قوس زنون فقط در زمان شروع کار برای تصحیح دمای رنگ استفاده می شود.

نور مداوم سفید ایجاد شده توسط قوس زنون از نظر طیفی شبیه به نور روز است ، اما لامپ از نظر لومنهای خروجی نور مرئی در هر وات توان ورودی ، کارایی نسبتاً کمی دارد. امروزه ، تقریباً همه پروژکتورهای فیلم در سینماها از این لامپ ها بهره می گیرند ، که دارای رتبه بندی برق از 900 وات تا 12 کیلو وات هستند. سیستم های طرح ریزی Omnimax (Imax Dome) از لامپ های زنون تنها با رتبه بندی 15 کیلو وات استفاده می کنند. از سال 2016 ، نورپردازی با لیزر برای پروژکتورهای تئاتر دیجیتال شروع به ایجاد حضور در بازار می کند و پیش بینی شده است که برای این برنامه لامپ قوس زنون را برتری می بخشد.

لامپ XBO  یا لامپ زنون برای پخش فیلم توسط تجهیزات سینمایی به کار می رود.

لامپ XBO به دوصورت فقط قابل نصب هستند به صورت افقی – به صورت عمود

لامپ XBO در محدوده 75 وات تا 12000 وات تولید می شود و در سینما کاربرد وسیعی دارد.

قوس کوتاه با بالاترین درخشندگی برای روشنایی صفحه نمایش روشن تر

kیک عمر اجرای قابل اعتماد با دمای رنگ ثابت 6000

ساده در نگهداری

سطح بالای پایداری قوس

راه اندازی مجدد و نور فوری روی صفحه نمایش

کمرنگ در طیف گسترده ای

لامپ XBO در 3 گروه کاربردی استفاده می شود :

سالن سینما که به عنوان خانه تصویر ، تصاویر یا فیلم ها نیز شناخته می شود ، بنایی است شامل سالن تماشای فیلم برای سرگرمی. اکثر تئاترها و سینما ها فعالیتهای تجاری هستند که برای عموم است و با خرید بلیط می توانند در آن شرکت کنند. با این حال ، برخی از سالنهای سینما توسط سازمانهای غیرانتفاعی یا جوامعی اداره می شوند که اعضای آن را برای مشاهده فیلم ها حق عضویت در اختیار دارند.

این فیلم با یک پروژکتور فیلم بر روی صفحه نمایش بزرگ در جلوی سالن پخش می شود در حالی که گفتگو ، صدا و موسیقی از طریق تعدادی بلندگوهای دیواری نصب شده پخش می شود. از دهه 1970 ، ساب ووفرها برای صداهای کم و ریز در فیام ها استفاده شده اند. در دهه 2010 ، اکثر سالنهای سینما به سینمای دیجیتال مجهز شده اند و نیاز به ایجاد و حمل و نقل یک فیلم فیزیکی را روی یک حلقه سنگین برطرف کردند.

انواع بسیار زیادی از فیلم ها در سینماها نمایش داده می شود ، از فیلم های انیمیشن گرفته تا فیلم های پرفروش گرفته تا مستند. كوچكترین سالنهای سینما دارای یك سالن نمایش با یك صفحه نمایش هستند. در دهه 2010 اکثر سالنهای سینما دارای چندین صفحه بودند. بزرگترین مجتمع های تئاتر ، که به آنها multiplexes گفته می شود – مفهومی که در دهه 1950 در کانادا توسعه یافت – دارای سی صفحه است. اعضای مخاطب غالباً روی صندلی های خالی بنشینند که در بیشتر تئاترها در یک طبقه شیب دار قرار دارند که بالاترین قسمت آن در قسمت پشتی تئاتر است. در سینماها غالباً نوشابه ، پاپ کورن و آب نبات می فروشند و برخی از سینماها فست فودهای گرم را به فروش می رسانند. در برخی از حوزه های قضایی ، سینماها می توانند مجوز فروش نوشیدنی های الکلی را بگیرند.

از سینمای سینما نیز می توان به سینمای سینما ، خانه فیلم ، خانه فیلم ، سینما یا خانه تصویر اشاره کرد..

با این حال ، برخی از سینماها ایالات متحده تصمیم دارند از املاء انگلیس به نام خود استفاده کنند ، روشی که توسط انجمن ملی صاحبان سینما پشتیبانی می شود ، در حالی که جدا از آمریکای شمالی اکثر کشورهای انگلیسی زبان از اصطلاح سینما / ˈsɪnɪmə / ، به صورت متناوب هجی و تلفظ می شوند. /ˈkɪnɪmə/. اصطلاحات دوم و همچنین صفت مشتق آنها “سینمایی” و “سینماتیک” در نهایت از یونانی κινῆμα، κινήματος (kinema، kinematos) – “حرکت” ، “حرکت” مشتق می شود. در کشورهایی که این اصطلاحات استفاده می شود ، معمولاً کلمه “تئاتر” برای مکان های اجرای زنده محفوظ است.

عبارات محاوره ای ، بیشتر برای تصاویر متحرک و سینماهای تصاویر متحرک بصورت جمعی استفاده می شود ، شامل صفحه نقره ای (که قبلاً گاهی اوقات ورق می شد) و صفحه بزرگ (در تضاد با صفحه کوچکتر یک مجموعه تلویزیونی) بود. فیلم اصطلاحاتی خاص در آمریکای شمالی است ، در حالی که اصطلاحات خاص در انگلستان عبارتند از تصاویر ، تلنگرها و برای خود تسهیلات گودال کک (یا ناوگان). یک اتاق نمایش یک تئاتر کوچک است که اغلب یک نمایش خصوصی است ، مانند استفاده از افرادی که در تهیه تصاویر متحرک یا در یک محل اقامت خصوصی بزرگ شرکت می کنند.

اصطلاح شناسی اصطلاح “سینما” شامل اصطلاح “فیلم” است که یک “شکل کوتاه شده از تصویر در حال حرکت به معنای سینمایی” است که برای اولین بار در سال 1896 مورد استفاده قرار گرفت  و “تئاتر” ، که سرچشمه آن در “. ..late 14c.، [به معنای] “مکان هوای آزاد در زمان های باستان برای دیدن عینک و نمایشنامه”. اصطلاح “تئاتر” از واژه قدیمی فرانسه “تئاتر” ، از قرن دوازدهم و “… مستقیم از تئاتر لاتین [که به معنی] خانه بازی ، تئاتر بود. صحنه؛ تماشاگران در یک تئاتر “، که به نوبه خود از کلمه یونانی” تئاترون “گرفته شده است ، که به معنی” تئاتر است. مردم در تئاتر؛ نمایش ، نمایشی ، یا به معنای واقعی کلمه “مکانی برای مشاهده”. استفاده از کلمه “تئاتر” به معنای “بنایی که نمایشنامه ها نمایش داده می شوند” مربوط به دهه 1570 به زبان انگلیسی است.

پیش سازها

سالنهای سینما در یک سنت دیرینه تئاتر ایستاده اند که می تواند انواع تفریحات را در خود جای دهد. برخی از اشکال سرگرمی تئاتری شامل نمایش تصاویر متحرک است و می تواند به عنوان پیشروهای فیلم در نظر گرفته شود.

در سال 1799 ، “رابرتسون” ایتین-گاسپارد “رابرتسون” نمایش فانتاسماگوری خود را به یک شبدر متروکه در نزدیکی Place Vendôme در پاریس منتقل کرد. محیط پیرامون ارواح ، با یک قبرستان و ویرانه ، مکانی ایده آل برای منظره اشباع او تشکیل داده است.

هنگامی که در سال 1838 افتتاح شد ، موسسه رویال پلی تکنیک در لندن به یک مکان بسیار محبوب و تأثیرگذار با انواع نمایش فانوس جادویی به عنوان بخش مهمی از برنامه های خود تبدیل شد. در تئاتر اصلی ، با 500 صندلی ، فانوس ها می توانند از باتری شش فانوس بزرگ در میزهای ردیابی شده استفاده کنند تا تصاویر کاملاً مفصل از اسلایدهای بزرگ اضافی را روی صفحه 648 فوت مربع نشان دهند. فانوس جادویی برای نشان دادن سخنرانی ها ، کنسرت ها ، پانتومیم ها و اشکال دیگر تئاتر استفاده می شد. ارائه های فانوس جادویی رایج شامل فانتاسماگوریا ، اسلایدهای مکانیکی ، نماهای حل شده هنری لانگون چیلد و کروماتروپ وی بود.

مکان معروف سرگرمی پاریس Le Chat Noir در سال 1881 افتتاح شد و بخاطر نمایش های سایه ای که به یاد می آورد ، محبوبیت این چنین نمایش هایی را در فرانسه تجدید کرد.

اولین مکانهای نمایش تصاویر متحرک

اولین نمایش فیلم های عمومی در سالن های موجود (وودویل) و سایر مکانهایی که تاریک می شوند و به راحتی می توانند مخاطب را در خود جای دهند.

اومیل رینود فیلمهای انیمیشن Pantomimes Lumineuses را از 28 اکتبر 1892 تا مارس 1900 در Musée Grévin در پاریس با سیستم Théttre Optique خود به نمایش گذاشت. وی بیش از 12800 نمایش به بیش از 500000 بازدید کننده ارائه داد ، با برنامه هایی از جمله Pauvre Pierrot و Autour d’une cabine

توماس ادیسون در ابتدا معتقد بود که نمایش فیلم به اندازه نمایش فیلم در جعبه های peep از نظر تجاری قابل دوام نخواهد بود ، از این رو دستگاه فیلم که شرکت او ابتدا از آن بهره برداری می کند سینوسوسکوپ شد. چند تظاهرات عمومی از 9 مه 1893 قبل از افتتاح اولین سالن عمومی سینتوسکوپ در 14 آوریل 1894 توسط برادران هلند در شهر نیویورک در 1155 برادوی ، در گوشه خیابان 27th اتفاق افتاد. این را می توان به عنوان اولین خانه تصویربرداری تجاری در نظر گرفت. این مکان ده ماشین داشت که در ردیف های موازی پنج ساخته شده بودند که هر کدام یک فیلم متفاوت را نشان می دادند. برای 25 سنت یک تماشاگر می توانست همه فیلم ها را در هر ردیف مشاهده کند. نیم دلار به کل صورتحساب دسترسی داشت.

Eidoloscope ، ساخته یوجین آگوستین لاوست برای خانواده Latham ، در 21 آوریل 1895 برای اعضای مطبوعات نشان داده شد و در 20 مه در یک فروشگاه برادوی پایین تر با فیلم هایی از مبارزه بوکس جایزه Griffo-Barnett برای عموم مردم باز شد. ، گرفته شده از پشت بام مادیسون گاردن در تاریخ 4 مه.

تئاتر برلین وینترگارتن محل اولین نمایش فیلم برادران Skladanowsky از 1 تا 31 نوامبر 1895 بود

ماکس اسکلادانوفسکی و برادرش امیل تصاویر متحرک خود را با Bioskop در جولی 1895 در Gasthaus Sello در Pankow (برلین) به نمایش گذاشتند. این مکان بعداً ، حداقل از سال 1918 بعنوان سالن سینمای تمام وقت Pankower Lichtspiele و بین سالهای 1925 تا 1994 به عنوان تیوولی مورد سوء استفاده قرار گرفت. [16] اولین نمایش ویژه تجاری توسط برادران Skladanowsky در وینترگارتن در برلین از 1 تا 31 نوامبر 1895 برگزار شد. [17]

اولین نمایش عمومی و تجاری فیلم های ساخته شده با سینمااتوگرافی لوئیس و آگوست لومیر در زیرزمین سالن ایندیان دو گراند کافه در پاریس در 28 دسامبر 1895 برگزار شد.

سینماهای اختصاصی اولیه

در طول دهه اول تصاویر متحرک ، تقاضا برای فیلم ، میزان تولید جدید و میانگین زمان اجرای فیلم ، همگی در حال افزایش است و در برخی از مرحله این امکان وجود دارد که تئاترهایی داشته باشند که دیگر برنامه های زنده را اجرا نکنند ، بلکه فقط فیلم ها.

در ایالات متحده بسیاری از تئاترهای کوچک و ساده ، معمولاً در فروشگاههای تبدیل شده برپا شده اند. آنها به طور معمول پنج سنت برای پذیرش هزینه می کردند و به این ترتیب به عنوان نیکلودون شناخته می شدند. این نوع تئاترها از حدود سال 1905 تا حدود سال 1915 رونق گرفت.

متقاضیان عنوان نخستین سالن سینما عبارتند از تئاتر ادن در لا سیوتات ، که قطار L’Arivivée d’un en gare de La Ciotat در 21 مارس 1899 به نمایش درآمد.این تئاتر در سال 1995 بسته شد اما در سال 2013 دوباره افتتاح شد.

L’Idéal Cinéma در آنیچ ، در 23 نوامبر 1905 افتتاح شد و یکی از قدیمی ترین سینماهای فعال جهان است.

L’Idéal Cinéma در آنیچ (فرانسه) اولین فیلم خود را در 23 نوامبر 1905 به نمایش گذاشت ، که در 1977 بسته شد و در سال 1995 به عنوان L’Idéal Cinéma ژاک تاتی دوباره افتتاح شد.

Kors Kr Biograf Teater ، دانمارک ، در اوت 1908 افتتاح شد و قدیمی ترین سالن سینمای شناخته شده است که هنوز در کار مداوم است.

به طور سنتی یک سالن سینما مانند یک تئاتر صحنه شامل یک سالن منفرد است که دارای ردیف صندلی های راحت و پر از صندلی است و همچنین یک منطقه مسافرتی که شامل یک دفتر باکس برای خرید بلیط باشد. سالنهای سینما نیز غالباً دارای جایزه امتیاز برای خرید میان وعده و نوشیدنی در لابی تئاتر هستند. از دیگر ویژگی های این فیلم می توان به پوسترهای فیلم ، بازی ها و حمام ها اشاره کرد. تئاترهای صحنه گاهی با قرار دادن یک صفحه نمایش در مقابل صحنه و اضافه کردن یک پروژکتور ، به سینماهای سینما تبدیل می شوند. این تبدیل ممکن است دائمی یا موقت باشد برای اهدافی مانند نشان دادن کرایه خانه هنری به مخاطب عادت به نمایشنامه ها. از ویژگی های آشنا پذیرش نسبتا کم و صندلی های باز می توان به ساموئل روکسی روتافل ، یک سینمای اولیه impresario اشاره کرد. بسیاری از این تئاترهای اولیه حاوی بالکن ، سطح مرتفع در سرتاسر سالن بالای صندلی های مجدد تئاتر هستند. صندلی های اصلی “loge” طبقه عقب گاهی بزرگتر ، نرم تر و گسترده تر در مسافت قرار داشتند و با قیمت بالاتر فروخته می شدند. در کفهای معمولی که دارای سطح پایین هستند ، ترتیب صندلی های ترجیحاً استفاده از ردیف های مبهم است. در حالی که استفاده کمتری از فضای کف ، این امکان را فراهم می کند تا خط دید تا حدودی بهبود یافته بین طرفداران مستقر در ردیف بعدی به سمت صفحه نمایش ایجاد شود ، به شرطی که آنها به یکدیگر خم نشوند.

“صندلی استادیوم” ، که در چندپلکس مدرن محبوب است ، در واقع به دهه 1920 باز می گردد. تئاتر پرنسس در سال 1922 در هونولولو ، هاوایی “صندلی های استادیوم” را نشان داد ، ردیف های شدیدی از صندلی هایی که از جلوی صفحه به پشت سقف امتداد داشت. این امر به مراجعان خط چشم روشن بر سر كسانی كه در جلوی آنها نشسته اند ، می دهد. “صندلی استادیوم” مدرن در سینماهای IMAX که دارای پرده های بسیار بلند هستند ، از اوایل دهه 1970 آغاز شد. ردیف صندلی ها توسط یک یا چند راهرو تقسیم می شوند به طوری که بندرت بیش از 20 صندلی وجود دارد. این امکان دسترسی راحت تر به صندلی ها را فراهم می کند ، زیرا فضای بین ردیف ها بسیار باریک است. بسته به زاویه شیب صندلی ها ، راهروها پله دارند. در تئاترهای قدیمی ، چراغهای راهرو اغلب در صندلی های انتهای هر ردیف ساخته می شدند تا به مراجعان کمک کنند راه خود را در تاریکی پیدا کنند. از زمان ظهور تئاترهای استادیوم با راهروهای پله ای ، هر مرحله در راهروها ممكن است با چراغ های كوچك ترسیم شود تا از گشت و گذار مراجعان در تئاتر تاریك جلوگیری شود. در سالنهای سینما ، سالن سینما نیز ممکن است چراغهایی داشته باشد که وقتی فیلم شروع می شود ، به سطح پایین می روند. تئاترها معمولاً صندلی های تقویت کننده ای برای کودکان و سایر افراد کوتاه دارند که می توانند روی صندلی بگذارند ، برای نشستن بالاتر ، برای نمایش بهتر. بسیاری از تئاترهای مدرن دارای مکانهای صندلی قابل دسترسی برای افراد دارای صندلی های چرخدار هستند. همچنین صفحه های لوکس را در زیر مشاهده کنید.

به طور سنتی یک سالن سینما مانند یک تئاتر صحنه شامل یک سالن منفرد است که دارای ردیف صندلی های راحت و پر از صندلی است و همچنین یک منطقه مسافرتی که شامل یک دفتر باکس برای خرید بلیط باشد. سالنهای سینما نیز غالباً دارای جایزه امتیاز برای خرید میان وعده و نوشیدنی در لابی تئاتر هستند. از دیگر ویژگی های این فیلم می توان به پوسترهای فیلم ، بازی ها و حمام ها اشاره کرد. تئاترهای صحنه گاهی با قرار دادن یک صفحه نمایش در مقابل صحنه و اضافه کردن یک پروژکتور ، به سینماهای سینما تبدیل می شوند. این تبدیل ممکن است دائمی یا موقت باشد برای اهدافی مانند نشان دادن کرایه خانه هنری به مخاطب عادت به نمایشنامه ها. از ویژگی های آشنا پذیرش نسبتا کم و صندلی های باز می توان به ساموئل روکسی روتافل ، یک سینمای اولیه impresario اشاره کرد. بسیاری از این تئاترهای اولیه حاوی بالکن ، سطح مرتفع در سرتاسر سالن بالای صندلی های مجدد تئاتر هستند. صندلی های اصلی “loge” طبقه عقب گاهی بزرگتر ، نرم تر و گسترده تر در مسافت قرار داشتند و با قیمت بالاتر فروخته می شدند. در کفهای معمولی که دارای سطح پایین هستند ، ترتیب صندلی های ترجیحاً استفاده از ردیف های مبهم است. در حالی که استفاده کمتری از فضای کف ، این امکان را فراهم می کند تا خط دید تا حدودی بهبود یافته بین طرفداران مستقر در ردیف بعدی به سمت صفحه نمایش ایجاد شود ، به شرطی که آنها به یکدیگر خم نشوند.

“صندلی استادیوم” ، که در چندپلکس مدرن محبوب است ، در واقع به دهه 1920 باز می گردد. تئاتر پرنسس در سال 1922 در هونولولو ، هاوایی “صندلی های استادیوم” را نشان داد ، ردیف های شدیدی از صندلی هایی که از جلوی صفحه به پشت سقف امتداد داشت. این امر به مراجعان خط چشم روشن بر سر كسانی كه در جلوی آنها نشسته اند ، می دهد. “صندلی استادیوم” مدرن در سینماهای IMAX که دارای پرده های بسیار بلند هستند ، از اوایل دهه 1970 آغاز شد. ردیف صندلی ها توسط یک یا چند راهرو تقسیم می شوند به طوری که بندرت بیش از 20 صندلی وجود دارد. این امکان دسترسی راحت تر به صندلی ها را فراهم می کند ، زیرا فضای بین ردیف ها بسیار باریک است. بسته به زاویه شیب صندلی ها ، راهروها پله دارند. در تئاترهای قدیمی ، چراغهای راهرو اغلب در صندلی های انتهای هر ردیف ساخته می شدند تا به مراجعان کمک کنند راه خود را در تاریکی پیدا کنند. از زمان ظهور تئاترهای استادیوم با راهروهای پله ای ، هر مرحله در راهروها ممكن است با چراغ های كوچك ترسیم شود تا از گشت و گذار مراجعان در تئاتر تاریك جلوگیری شود. در سالنهای سینما ، سالن سینما نیز ممکن است چراغهایی داشته باشد که وقتی فیلم شروع می شود ، به سطح پایین می روند. تئاترها معمولاً صندلی های تقویت کننده ای برای کودکان و سایر افراد کوتاه دارند که می توانند روی صندلی بگذارند ، برای نشستن بالاتر ، برای نمایش بهتر. بسیاری از تئاترهای مدرن دارای مکانهای صندلی قابل دسترسی برای افراد دارای صندلی های چرخدار هستند. همچنین صفحه های لوکس را در زیر مشاهده کنید.

درایو

یک درایو با صفحه نمایش فیلم بادی 33 متری (108 فوت) در مرکز بروکسل

سینما درایو محوطه پارکینگ در فضای باز با صفحه نمایش است – در بعضی مواقع صفحه نمایش با تورم در یک انتها و یک غرفه طرح ریزی در طرف دیگر. فیلمبرداران به فضاهای پارکینگ که گاه به سمت جلو در جلو شیب می شوند رانده می شوند تا نمای مستقیمی از صفحه فیلم نشان دهند. فیلم ها معمولاً از طریق شیشه جلو اتومبیل (شیشه جلو اتومبیل) مشاهده می شوند اگرچه برخی از افراد ترجیح می دهند روی هود اتومبیل بنشینند. صدا از طریق بلندگوهای قابل حمل مستقر در هر فضای پارکینگ تهیه می شود ، یا با فرکانس رادیویی FM پخش می شود تا از طریق سیستم استریو ماشین پخش شود. به دلیل طبیعت در فضای باز ، درایوها معمولاً فقط به صورت فصلی و بعد از غروب آفتاب فعالیت می کنند. سالنهای سینمایی درایو عمدتاً در ایالات متحده یافت می شوند ، جایی که آنها به ویژه در دهه های 50 و 1960 محبوبیت داشتند. با تعداد هزاران نفر ، حدود 400 نفر امروز در ایالات متحده باقی مانده اند. در برخی موارد ، تئاترهای مولتی پلکس یا مگاپلکس در سایت های تئاترهای پیشین درایو ساخته می شدند.

1967 سینمای موبایل بدفورد

برخی از سالنهای سینمایی در فضای باز فقط مناطقی چمنزار هستند که مخاطب روی صندلی ها ، پتوها یا حتی در وان های داغ نشسته است و فیلم را روی یک صفحه موقت یا حتی دیوار یک ساختمان تماشا می کند. کالج ها و دانشگاه ها غالباً از نمایش فیلم در سالن های سخنرانی حمایت مالی می کنند. قالب های این نمایش ها در موارد نادر شامل 35 میلی متر ، 16 میلی متر ، DVD ، VHS و حتی 70 میلی متر است. در گذشته برخی از روش های جایگزین برای نمایش فیلم ها محبوب بوده اند. در دهه 1980 با معرفی کاست های VHS ، سالن های ویدئویی امکان پذیر شد ، اتاق هایی کوچک که بازدید کنندگان فیلم ها را در یک تلویزیون بزرگ مشاهده می کردند. این مؤسسات به ویژه در اتحاد جماهیر شوروی رواج یافت ، جایی که شرکت های توزیع رسمی نسبت به تغییر تقاضا آهسته بودند ، بنابراین سینماهای سینما نتوانستند فیلم های محبوب هالیوود و آسیا را نشان دهند.

در سال 1967 ، دولت انگلیس هفت واحد سینمایی موبایل ساخته شده سفارشی را برای استفاده به عنوان بخشی از کمپین وزارت فناوری برای افزایش استانداردها راه اندازی کرد. این خودروهای سینمایی 27 صندلی با استفاده از یک نگاه بسیار آینده نگر ، برای جلب توجه طراحی شده اند. آنها روی یک شاسی Bedford SB3 با بدنه آلومینیومی اکسترود شده Coventry Steel ساخته شده اند. فیلم ها معمولاً در هواپیماها در پرواز نیز نمایش داده می شوند ، از صفحه های بزرگ در هر کابین یا صفحه های کوچکتر برای هر گروه از ردیف ها یا هر صندلی جداگانه استفاده می شود. شرکت هواپیمایی بعضی اوقات هزینه ای را برای هدفون مورد نیاز برای شنیدن صدای فیلم هزینه می کند. با روشی مشابه ، فیلم ها گاهی اوقات نیز در قطارها نشان داده می شوند ، مانند قطار خودکار.

کوچکترین سینما ساخته شده Cabiria Cine-Cafe است که 24 متر مربع (258.3 فوت) دارد و دارای ظرفیت صندلی 18 است. این ساخته توسط Renata Carneiro Agostinho da Silva (برزیل) در Brasília DF ، برزیل در سال 2008 ساخته شده است. ذکر شده در رکوردهای جهانی گینس 2010. کوچکترین سینمای موبایل با انرژی خورشیدی جهان ، Sol Cinema در انگلیس است. تور سینمایی از سال 2010 سینما در واقع یک کاروان تبدیل شده در سال 1972 است. این صندلی 8-10 در یک زمان. در سال 2015 آن را در یک آگهی Lenovo برای راه اندازی یک تبلت جدید نشان داد. موزه تاریخ طبیعی بل در مینیاپولیس ، مینه سوتا اخیراً “تابستان دوچرخه” را آغاز کرده است و تنها عابران پیاده یا افرادی را که بر روی دوچرخه سوار شده اند ، به دلیل موسیقی زنده و فیلم دعوت می کنند. در شهرهای مختلف کانادا ، از جمله تورنتو ، کلگری ، اتاوا و هالیفاکس ، فیلم های ال ფრسکو پیش بینی شده بر روی دیوارهای ساختمانها یا صفحه نمایش موقت در پارک ها در طول تابستان و به صورت حضوری پذیرای مخاطبان عابر پیاده می شوند. موزه New Parkway در اوکلند ، کالیفرنیا جایگزین صندلی های عمومی با نیمکت ها و میزهای قهوه و همچنین داشتن منوی کامل رستوران به جای امتیازات سینمای عمومی از جمله پاپ کورن یا آب نبات است.

فیلم سه بعدی سیستمی است برای ارائه تصاویر فیلم به گونه ای که به نظر می رسد بیننده سه بعدی باشد. بازدید کنندگان معمولاً هنگام تماشای فیلم ، عینک مخصوصی را برای پوشیدن نگه می دارند. بسته به سیستم مورد استفاده ، اینها معمولاً شیشه های قطبی هستند. فیلم های سه بعدی به منظور شبیه سازی عمق با استفاده از عینک های 3 بعدی با لنزهای قرمز و آبی (آناگلیف) ، قطبی (خطی و دایره ای) و سایر تکنیک ها از دو تصویر بصورت کانال دار به ترتیب به سمت راست و چپ استفاده می کنند. عینک 3 بعدی تصویر مناسب را به چشم مناسب منتقل می کند و باعث می شود که تصویر در بیننده “پاپیون” ظاهر شود و حتی هنگام حرکت بیننده را دنبال کند تا بینندگان نسبتاً همان تصویر را ببینند.

اولین فیلم های سه بعدی در دهه 1920 ارائه شدند. چندین موج قبلی از پخش فیلم سه بعدی وجود داشته است ، که مهمترین آنها در دهه 1950 هنگامی که آنها به عنوان راهی برای ارائه به مخاطبان تبلیغ می شدند چیزی را که آنها نمی توانستند در خانه در تلویزیون ببینند. هنوز این روند به سرعت پژمرده شد و هنوز بیش از یک دوره جدید در ارائه فیلم نبوده است. “دوران طلایی” فیلم سه بعدی در اوایل دهه 1950 با انتشار اولین ویژگی استریوسکوپی رنگی ، بووان شیطان آغاز شد. [24] این فیلم با بازی رابرت استاک ، باربارا بریتون و نیگل بروس بازی کرد. جیمز مگ پیشگام اولیه در شوق 3D بود. او با استفاده از سیستم بولکس سه بعدی 16 میلیمتری خود ، وی در فوریه سال 1953 با چهار فیلم کوتاه خود ، برنامه Triorama را برتر ساخت: یکشنبه در استریو ، تابستان هند ، زندگی آمریکایی ، و این است Bolex Stereo. [25] 1953 شاهد دو ویژگی پیشگامانه در 3D بود: Man Columbia in the Dark and Warner Bros. House of Wax ، اولین ویژگی سه بعدی با صدای کلیشه ای. سالهاست که بیشتر فیلم های 3 بعدی در پارک های تفریحی نمایش داده می شوند و حتی از تکنیک های “4-D” استفاده می شود که از جلوه های خاصی مانند پاشیدن آب ، حرکت صندلی ها و سایر جلوه ها برای شبیه سازی اقدامات دیده شده روی صفحه استفاده می شود. . اولین سقوط در شوق 3D تئاتر در اوت و سپتامبر 1953 آغاز شد.

در سال 2009 ، غرفه داران فیلم به فیلم سه بعدی بیشتر علاقه مند شدند. تعداد نمایشگرهای سه بعدی در سینماها رو به افزایش است. شرکت RealD انتظار دارد در سال 2010 15000 صفحه نمایش در سراسر جهان داشته باشد. در دسترس بودن فیلم های سه بعدی ، غرفه داران را به تصویب سینمای دیجیتال تشویق می کند و راهی برای رقابت تئاترها با سینمای خانگی فراهم می کند. یکی از انگیزه های سینماها برای نمایش فیلم های سه بعدی این است که اگرچه فروش بلیط کاهش یافته است ، درآمد حاصل از بلیط های سه بعدی رشد کرده است. [26] در دهه 2010 ، فیلم های سه بعدی دوباره محبوب شدند. سیستم IMAX 3D و سیستم های دیجیتال 3D استفاده می شود (دومی در فیلم های متحرک دیزنی / پیکسار استفاده می شود).

سیستم RealD 3D با استفاده از یک پروژکتور دیجیتال منفرد که بین تصاویر برای چشم ها جابجا می شود ، کار می کند. یک فیلتر در جلوی پروژکتور قرار می گیرد که قطبش نور را از پروژکتور تغییر می دهد. از یک صفحه نقره ای برای بازتاب این نور در مخاطب و کاهش از بین رفتن روشنایی استفاده می شود. چهار سیستم دیگر نیز وجود دارد: Volfoni ، Master Image ، XpanD و Dolby 3D.

هنگامی که سیستمی مورد استفاده قرار می گیرد که به عینک سه بعدی ارزان قیمت نیاز دارد ، گاهی اوقات آنها را می توانید توسط نگهبان نگه دارید. اکثر تئاترها دارای هزینه ثابت برای 3D هستند ، در حالی که برخی دیگر برای عینک شارژ می کنند ، اما مورد دوم غیر معمول است (حداقل در ایالات متحده). به عنوان مثال ، در تئاترهای Pathé در هلند ، هزینه اضافی برای تماشای فیلم سه بعدی شامل هزینه ثابت 1.50 یورو و هزینه اختیاری 1 یورو برای عینک است. [27] دارندگان گذرگاه طلای نامحدود Pathé (همچنین به شکل زیر مراجعه کنید) قرار است عینک مخصوص خود را بیاورند. یک جفت ، که سالانه تهیه می شود ، از نوع معمولی قوی تر است ، در قیمت گنجانده شده است.

IMAX

IMAX سیستمی است که با استفاده از فیلم با بیش از ده برابر اندازه فریم یک فیلم 35 میلی متر برای تولید کیفیت تصویر به مراتب برتر از فیلم معمولی است. تئاترهای IMAX از یک صفحه نمایش بزرگ و همچنین پروژکتورهای خاص استفاده می کنند. با اختراع یک شرکت کانادایی ، اولین تئاتر دائمی IMAX در انتاریو پلاس در تورنتو ، کانادا بود. در سینما IMAX متصل به موزه رسانه ملی رسانه ها در بردفورد ، West Yorkshire ، انگلستان ، انگلستان ، بازدید کنندگان از طبقه ششم این موزه می توانند غرفه طرح ریزی IMAX را از طریق دیوار عقب شیشه ای مشاهده کنند و فیلم های با فرمت بزرگ را که در حال بارگیری و پیش بینی هستند ، مشاهده کنند. 28] همچنین یک تئاتر IMAX در موزه علوم در بوستون ماساچوست وجود دارد. بزرگترین پرده سینمای جهان در دارلینگ هاربر ، سیدنی استرالیا ، تئاتر IMAX است

تئاتر دست دوم: تئاتری که عمدتا کرایه فیلم اصلی را از شرکت های بزرگ فیلم و توزیع کنندگان در جریان می گذارد ، در دوره اکران جدید اولیه هر فیلم.

تئاتر دست دوم یا تخفیف: تئاتری است که فیلم هایی را اجرا می کند که قبلاً در سینماهای درجه یک نمایش داده شده و با قیمت بلیط کمتری به نمایش در آمده است. (این موارد بعضاً به عنوان تئاترهای دلاری یا “صندلی های ارزان” شناخته می شوند.) این شکل سینما به دلیل فواصل فزاینده کوتاه شده قبل از انتشار فیلم خانگی در خانه ، با نام “پنجره فیلم” ، در ماندگاری کاهش می یابد.

Repertoire / repertory تئاتر یا Arthouse: تئاتری که فیلم های جایگزین و هنری بیشتری و همچنین فیلم های درجه دو و کلاسیک (که اغلب در انگلستان به عنوان “سینمای مستقل” شناخته می شود) ارائه می دهد.

یک سینما بزرگسال یا تئاتر سکس متخصص در نمایش فیلم های مستهجن است. چنین فیلم هایی به ندرت در سایر تئاترها نمایش داده می شوند. همچنین نگاه کنید به عصر طلایی انجمن. از آنجا که در دسترس بودن گسترده فیلم های مستهجن برای تماشای خانه در VHS در دهه 1980 و 1990 ، DVD در دهه 1990 و دیسک Blu-ray در دهه 2000 ، سینماهای سینمایی بزرگسالان به مراتب کمتر هستند.

تئاترهای IMAX می توانند فیلم های معمولی را نشان دهند ، اما مهمترین مزیت سیستم IMAX فقط در هنگام نمایش فیلم هایی که با استفاده از آن فیلم برداری شده اند ، در دسترس است. در حالی که چند فیلم سینمایی اصلی در IMAX تولید شده است ، فیلم های IMAX اغلب مستندهایی هستند که مناظر طبیعی چشمگیر دارند و ممکن است به طول 45 دقیقه یک قرقره تک فیلم IMAX محدود شود.

معمولاً در دهه 2010 ، پذیرش برای یک فیلم بلند است. گاهی اوقات دو فیلم سینمایی به عنوان یک پذیرش (نمایش دوتایی) فروخته می شوند که فاصله ای بین آنها وجود دارد. پذیرش جداگانه برای یک موضوع کوتاه نادر است. این قبل از فیلم سینمایی یا بخشی از یک سری از فیلم های کوتاه است که به عنوان یک پذیرش فروخته می شود (یا بیشتر در جشنواره های فیلم). (به فیلم گلچین نیز مراجعه کنید.) در دهه های ابتدایی فیلم های “گفتگوی” ، بسیاری از سالن های سینما علاوه بر فیلم سینمایی ، تعداد موارد کوتاه تر را نیز ارائه کردند. این ممکن است شامل یک خبرنامه ، فیلم های کوتاه کمدی اکشن ، فیلم های کوتاه مستند ، فیلم های کوتاه موسیقیایی یا شلوارک کوتاه باشد (بسیاری از سریال های کارتونی کلاسیک مانند شلوارک های لونی و میکی موس برای این منظور ساخته شده اند). نمونه هایی از این نوع برنامه نویسی در نسخه های دی وی دی خاص از دو فیلم مشهور با بازی Errol Flynn به عنوان یک تنظیم ویژه برای طراحی برای بازآفرینی این نوع تجربه فیلمبرداری در حالی موجود است که سری PBS ، Matinee در Bijou ، محتوای معادل آن را ارائه داد. برخی از تئاترها در نمایشگاه های مداوم قرار می گرفتند ، جایی که در همان روز همان موارد تکرار می شد ، با این که مشتریها به جای داشتن چرخه های ورودی و خروجی مجزا ، در هر زمان می رسند و عزیمت می کردند. Newsreels با ظهور اخبار تلویزیونی به تدریج منسوخ شد و بیشتر مطالبی که اکنون قبل از فیلم سینمایی نمایش داده می شود ، دارای ماهیت تجاری یا تبلیغاتی است (که معمولاً شامل “تریلرها” است ، که تبلیغات فیلم ها و تبلیغات برای سایر محصولات مصرفی است. یا خدمات)

یک تئاتر مدرن معمولی ، شورت های تبلیغاتی تجاری ، سپس تریلر فیلم و سپس فیلم بلند را ارائه می دهد. زمان شروع تبلیغات معمولاً برای کل برنامه یا جلسه است ، نه خود ویژگی ؛ [31] بنابراین افرادی که می خواهند از تبلیغات و تریلرها خودداری کنند ، بعداً تصمیم می گیرند که وارد شوند. این ساده ترین است و باعث می شود کمترین ناراحتی در هنگام شلوغ بودن وجود نداشته باشد یا کسی در مورد مکانی که می خواهد بنشیند خیلی انتخابی ندارد. اگر کسی بلیط خود را برای یک صندلی خاص داشته باشد (به شکل زیر مراجعه کنید) یکی از آنها به طور رسمی از آن اطمینان می یابد ، اما یافتن و ادعای آن در طول تبلیغات و تریلرها هنوز مبهم و مضطرب است ، مگر اینکه نزدیک یک راهرو باشد. برخی از سینماهای سینما در طول ارائه ، به ویژه برای فیلم های بسیار طولانی ، نوعی استراحت دارند. همچنین ممکن است بین ماده مقدماتی و ویژگی اختلاف ایجاد شود. برخی از کشورها مانند هلند ، سنتی را دارند که یک وقفه را در نمایشهای منظم بگنجانند ، گرچه اکنون بسیاری از تئاترها این سنت را رها کرده اند ، [32] در حالی که در آمریکای شمالی ، این موارد بسیار نادر است و معمولاً محدود به شرایط ویژه ای است که شامل فیلم های بسیار طولانی است. در طی اعتبارات پایانی بسیاری از افراد ترک می کنند ، اما برخی از آنها تا آخر باقی می مانند. معمولاً چراغها بعد از اعتبارات روشن می شوند ، گاهی اوقات در طول آنها. برخی از فیلم ها در حالی که اعتبارات در حال گردش است صحنه های اعتبار متوسط ​​را نشان می دهند ، که در فیلم های کمدی غالباً شکوفا و خروجی یا صحنه های پس از اعتبار هستند که به طور معمول مخاطبان را برای عاقبت تنظیم می کنند.

تا قبل از زمان نمایش چند مرحله ای ، قبل از زمان نمایش ، پرده نمایش در بعضی از تئاترها به سبک یک تئاتر برای یک نمایش پرده پوشیده می شود. پرده برای این ویژگی ترسیم می شود. در استرالیا این کار معمول است که پرده در حین تبلیغات و تریلرها بخشی از صفحه را بپوشاند ، سپس کاملاً ترسیم شود تا عرض کامل صفحه را برای ویژگی اصلی نشان دهد. برخی از تئاترها ، بدون پرده پرده ، قبل از شروع فیلم ، پرده هایی را با اسلایدها به نوعی از هنر انتزاعی پر می کردند. در حال حاضر ، در مولتی پلکس ها ، زنجیره های تئاتر اغلب نمایش اسلایدی مداوم بین نمایش ها شامل یک حلقه چیزهای بی اهمیت فیلم ، مواد تبلیغاتی برای زنجیره های تئاتر (مانند تشویق مراجعان به خرید نوشیدنی ، میان وعده و پاپ کورن ، کوپن هدیه و نرخ گروه یا سایر خرده فروشی های فاوی) پیشنهادات) یا تبلیغات برای مشاغل محلی و ملی. تبلیغات مربوط به Fandango و سایر روشهای مناسب خرید بلیط اغلب نشان داده می شود. همچنین قبل از نمایش فیلم ، یادآوری ها ، در مورد آداب و معاشرت تئاتر (سیگار کشیدن ، بدون صحبت کردن ، هیچ بستری ، از بین بردن نوزادان گریه و غیره) و در سال های اخیر به یادآوری ها به اشکال مختلف نشان داده می شد و در سالهای اخیر ، یادآوری هایی را برای خاموش کردن تلفن های همراه و همچنین هشدار اضافه می کرد. در مورد دزدی دریایی فیلم با دوربین فیلمبرداری (“camming”).

برخی از تئاترهای مجهز دارای پروژکتورهای “در هم تنیده” هستند که با اتصال آنها به صورت الکترونیکی یا مکانیکی ، دو یا چند پروژکتور و واحد صدا را می توان در یکنواخت اجرا کرد. این مجموعه می تواند برای طراحی دو چاپ همزمان در همگام سازی (برای پروژکتور دوگانه 3-D) یا “وصل کردن” یک یا چند آهنگ صوتی برای یک فیلم واحد استفاده شود. قبل از ظهور چاپ فیلم های مغناطیسی ، از سیستم های صوتی مخلوط شده برای سیستم های صوتی استریوفونیک استفاده می شد. [33] Fantasound (توسعه یافته توسط RCA در سال 1940 برای Fantasia دیزنی) یک سیستم زودگذر بود. به همین ترتیب ، فیلمهای اولیه استریوفونیک مانند This Is Cinerama و House of Wax از یک فیلم جدا شده با اکسید مغناطیسی برای تولید مثل شش یا بیشتر آهنگ صدای استریوفونیک استفاده کردند. سرگرمی دیجیتال Datasat ، خریدار بخش سینمای DTS در ماه مه 2008 ، از یک کد زمانی چاپ شده و خوانده شده فیلم برای همگام سازی با CD-ROM در آهنگ صدا ، استفاده می کند و به موسیقی متن چند کانال یا آهنگ های زبان خارجی اجازه می دهد. با این حال ، این یک پروژکتور به حساب نمی آید.

این تمرین بیشتر در مورد فیلم های بلاک باستر است. تئاترهای موویکو ، گروه سرگرمی Regal ، تئاترهای اقیانوس آرام و تئاترهای AMC برخی از تئاترهایی هستند که فیلم ها را به هم وصل می کنند.

پخش زنده از سینماها

بعضی اوقات سینماها فیلم دیجیتالی پخش مستقیم یک اپرا ، کنسرت یا سایر برنامه ها یا رویدادها را ارائه می دهند. به عنوان مثال ، پخش زنده به طور منظم از سالن های سینمایی نمایش های اپرای متروپولیتن ، با نمایش های تکراری اضافی نیز وجود دارد. قیمت پذیرش اغلب بیش از دو برابر قیمت پذیرش سینمای معمولی است.

یک تماشاگر تئاتر از یک نمایش لذت می برد

برای اخذ پذیرش در یک سینما ، فرد معتبر تئاتر معمولاً باید بلیط را از گیشه خریداری کند ، که ممکن است برای صندلی دلخواه باشد (صندلی “باز” ​​یا “رایگان” ، اولین بار ، اول خدمت) یا برای یک مورد خاص (صندلی اختصاصی). از سال 2015 ، برخی از تئاترها بلیط را بصورت آنلاین یا با کیوسک های اتوماتیک در لابی تئاتر به فروش می رسانند. سینماها در آمریکای شمالی به طور کلی دارای صندلی های باز هستند. سینماها در اروپا می توانند صندلی رایگان یا صندلی شماره دار داشته باشند. برخی از تئاترهای مکزیک صندلی های شماره گذاری شده ، به ویژه ، Cinepolis VIP را ارائه می دهند. در مورد سیستم صندلی های شماره دار ، شرکت کننده اغلب می تواند صندلی ها را از یک صفحه ویدیویی انتخاب کند. بعضی اوقات شرکت کننده نمی تواند صفحه را ببیند و باید بر اساس توضیحات کلامی از صندلی های موجود هنوز انتخاب کند. در مورد صندلی های رایگان ، ممکن است از مشتریانی که در حال حاضر نشسته اند ، خواسته شود تا یک یا چند مکان را به نفع یک زوج یا گروه واردکننده که می خواهند در کنار هم بنشینند ، نقل مکان کنند.

برای سال 2013 ، میانگین قیمت بلیط فیلم در ایالات متحده 8.13 دلار بوده است. [37] قیمت بلیط ممکن است در زمان های خارج از اوج تخفیف یابد ، به عنوان مثال. برای کارگران و بالاتر در اوقات شلوغ ، به طور معمول شبها و آخر هفته ها. در استرالیا ، کانادا و نیوزلند ، وقتی این شیوه استفاده می شود ، سنتی است که قیمت های پایین تر را برای سه شنبه برای همه نمایشگاه ها ارائه دهید ، یکی از کندترین روزهای هفته در تجارت سینمای سینما است که باعث شده لقب “ارزان سه شنبه “. [38] بعضی اوقات بلیط ها روز دوشنبه یا یکشنبه صبح ارزان تر است. تقریباً تمام سالنهای سینما از تبعیض قیمت اقتصادی استفاده می کنند: بلیطهای جوانان ، دانشجویان و سالمندان معمولاً ارزان تر است. زنجیره های بزرگ تئاتر ، مانند تئاترهای AMC ، همچنین دارای تئاترهای کوچکتر هستند که “دومین راند” فیلم های محبوب را با کاهش قیمت بلیط نشان می دهند. سالنهای سینما در هند و سایر کشورهای در حال توسعه در تنظیم صندلی از تبعیض قیمت استفاده می کنند: صندلی های نزدیک به صفحه نمایش هزینه کمتری دارند ، در حالی که دورترین ها از صفحه نمایش هزینه بیشتری دارند.

در ایالات متحده آمریکا ، بسیاری از زنجیره های سینمای سینما پاس های تخفیف را به فروش می رسانند ، که می توان بلیط را برای نمایش های معمولی مبادله کرد. این پاس ها به طور سنتی بصورت عمده به صورت عمده به مشتریان نهادی و همچنین در Bulktix.com برای عموم مردم فروخته می شود. [39] برخی از پاس ها تخفیف قابل توجهی از قیمت پذیرش منظم ارائه می دهند ، به خصوص اگر محدودیت هایی داشته باشند. محدودیت های رایج شامل یک دوره انتظار پس از انتشار فیلم قبل از دریافت بلیط برای بلیط یا تئاترهای خاص است که در آن یک پاس برای پذیرش واجد شرایط نیست.

برخی از سینماها و زنجیرهای سینمایی برای ورود نامحدود به نمایشگاههای معمولی ماهانه پاسهای ماهانه را می فروشند. سینماهای تایلند محدودیت یک مشاهده در هر فیلم را دارند. افزایش تعداد فیلم های سه بعدی ، که برای آنها هزینه اضافی لازم است ، تا حدودی مفهوم ورود نامحدود به نمایشگاه های معمولی را تضعیف می کند ، به ویژه اگر نسخه ای 2D نمایش داده نشود ، به جز در مواردی که 3D در آن قرار دارد. همچنین ، در یک تئاتر پاته در هلند در یک روز از هفته خرید نوشیدنی و میان وعده اجباری است. برخی از تئاترهای بزرگسال ، یک بلیط روزانه یا بلیت استاندارد را می فروشند ، یا به عنوان گزینه ای که کمی بیشتر از یک پذیرش واحد است. همچنین برای برخی از جشنواره های فیلم ، یک پاس برای ورودی نامحدود به فروش می رسد. تئاترهای تخفیف فیلم ها را با نرخ بسیار کم تخفیف نشان می دهند ، با این حال فیلم های نمایش داده شده معمولاً فیلم هایی هستند که قبلاً چندین سال است که در سینماهای معمولی اجرا می شوند و بنابراین دیگر یک قرعه کشی بزرگ نیستند ، یا فیلم هایی که در گیشه بازی می کردند و از این رو قبلاً نیز بوده اند. به منظور آزاد کردن صفحه نمایش برای فیلم هایی که ترسیمی بهتر از بوکس هستند از نمایش در تئاترهای بزرگ حذف شد.

صفحه های لوکس

برخی از سینماها در مراکز شهر ، صندلی های لوکس را با خدماتی مانند پر کردن مجدد نوشابه و پاپ کورن ، نواری که آبجو ، شراب و مشروب را سرو می کنند ، صندلی های چرمی و زنگ سرویس ارائه می دهند.سینماها برای داشتن مشروبات الکلی باید مجوز مشروبات الکلی داشته باشند. [42] زنجیره Vue Cinema و CGV Cinema نمونه خوبی از ارائه خدمات گسترده ای به نام “کلاس طلایی” است و به همین ترتیب ODEON ، بزرگترین زنجیره سینما انگلیس و 21 Cineplex ، بزرگترین زنجیره سینما اندونزی ، دارای مناطق گالری در برخی از سینماهای بزرگترشان که در آنجا یک منطقه مسافرتی جداگانه با یک نوار و میان وعده های نامحدود وجود دارد. [43] [44]

محدودیت های سنی

این رتبه بندی ها از سیستم تجدید نظر رتبه بندی تصاویر متحرک تایوان است که در اکتبر 2015 عملی شد.

ورود به یک فیلم همچنین ممکن است توسط یک سیستم رتبه بندی تصاویر متحرک محدود شود ، به طور معمول به دلیل نمایش جنسی ، برهنگی یا خشونت گرافیکی. مطابق چنین سیستم هایی ، ممکن است کودکان یا نوجوانان زیر یک سن خاص دسترسی به سینماها که فیلم های خاصی را نشان می دهند ممنوع باشد ، یا فقط در صورت همراهی والدین یا بزرگسالان دیگر پذیرفته شوند. در برخی از حوزه های قضایی ، رتبه بندی ممکن است از نظر قانونی این محدودیت های سنی را در سینماها تحمیل کند. در جایی که سینماها این تعهد قانونی را ندارند ، ممکن است محدودیت هایی را به تنهایی اعمال کنند. بر این اساس ، یک سینما ممکن است یا اجازه پخش یک فیلم بی اعتبار را نداشته باشد ، یا داوطلبانه از آن خودداری کند.

استودیوهای فیلمبرداری / توزیع کنندگان فیلم در ایالات متحده بطور سنتی معامله های سختی را به آنها واگذار می کنند که به آنها اجازه می دهد تا حداکثر 100٪ درآمد ناخالص بلیط در هفته های اول (و سپس تعادل در 10٪ افزایش به نفع غرفه داران در فواصل زمانی متفاوت از فیلم تا متفاوت باشد) فیلم). نمایشگاه فیلم شاهد رشد خود در زمینه تلفیق فیلم و همچنین فروش DVD بوده است که طی دو دهه گذشته بزرگترین سرمایه درآمد است. با توجه به صنعت فیلم سازی هالیوود معاصر ، فیلیپ دریک اظهار می کند که مشاغل باکس آفیس در حال حاضر کمتر از یک چهارم کل درآمد را به خود اختصاص داده و به طور فزاینده ای “بارگیری جلوی” شده اند و بیشترین دریافت ها را در افتتاحیه دو هفته نمایشگاه کسب می کنند ، به این معنی که فیلم ها برای جلوگیری از ریزش صفحه نمایش توسط غرفه داران ، باید تقریباً سریع تأثیر بگذارید. اساساً ، اگر این فیلم در چند هفته اول آغاز به کار خود موفق نشود ، به احتمال زیاد در تلاش خود برای به دست آوردن یک درآمد پایدار درآمد ناکام می ماند و بدین ترتیب از سینماها خارج می شود. علاوه بر این ، فیلم های با بودجه بالاتر در “آخر هفته افتتاحیه” یا سه روز جمعه تا یکشنبه می توانند نشان دهند که چه میزان درآمد نه تنها برای آمریکا بلکه در خارج از کشور نیز به همراه خواهد داشت. همچنین ممکن است قیمت را در ویندوزهای توزیع از طریق فیلم و تلویزیون خانگی تعیین کند.

در کانادا ، کل درآمد عملیاتی در صنعت سینما در سال 2012 1.7 میلیارد دلار بوده است که نسبت به سال 2010 8.4٪ افزایش داشته است. این افزایش عمدتاً نتیجه رشد در گیشه و درآمد امتیازات بوده است. ترکیبی ، این 91.9 درصد از کل درآمد عملیاتی صنعت را به خود اختصاص داده است. [47] در ایالات متحده ، براساس این گزارش ، “… تعداد بلیط های فروخته شده بین سال های 2004 و 2013 نزدیک به 11٪ کاهش یافته است ، در حالی که درآمد گیشه 17٪ افزایش یافته است” به دلیل افزایش قیمت بلیط.

اشکال جدید رقابت

یکی از دلایل کاهش فروش بلیط در دهه 2000 این است که “گزینه های سرگرمی خانگی [همیشه] در حال بهبود هستند – خواه فیلم ها و تلویزیون ، بازی های ویدئویی یا برنامه های تلفن همراه و استودیوهایی که فیلم های کمتری از آن پخش می کنند” ، این بدان معنی است که ” کمتر احتمال دارد که مردم به سمت مولتیپلکس محلی خود بروند ».  نظرسنجی Pew Media از سال 2006 نشان داد كه رابطه بین فیلمهایی كه در خانه و در سینما تماشا می شوند به نسبت 5 به یك است و 75٪ از پاسخ دهندگان گفتند كه روش ترجیح تماشای فیلم در خانه بوده است ، در مقابل 21٪ كه گفتند [49] در سال 2014 گزارش شد که عمل اکران یک فیلم در سینماها و از طریق بخارپرداخت تقاضا در همان روز (برای فیلم های منتخب) و افزایش محبوبیت سرویس پخش جریان نتفلیکس باعث نگرانی در صنعت سینمای سینما شده است. منبع دیگر رقابت تلویزیون است که “… بسیاری از بهترین ترفندهای سینما – مانند ارزش های خوب تولید و بازیگران سطح برتر” را دزدیده و آنها را به اتاق های زندگی مردم آورده است.  از دهه 2010 ، یکی از منابع رو به رشد رقابت در سینماها افزایش مالکیت بیشتر سیستم های سینمای خانگی است که می تواند دیسک های Blu-ray با وضوح بالا را در تلویزیون های صفحه بزرگ و پهن با صفحه نمایش بزرگ نمایش دهد ، [50] با 5.1. صدای فراگیر و یک ساب ووفر قدرتمند برای صداهای کم صدا.

یکنواختی قیمت بلیط

بلیط پذیرش برای نخست وزیر فیلم “A Viszkis”

یکنواختی نسبتاً قوی قیمت بلیط فیلم ، به ویژه در ایالات متحده ، یک معمای معمول اقتصاد است ، زیرا نظریه عرضه و تقاضای متعارف ، قیمت های بالاتری را برای فیلم های محبوب تر و گران تر نشان می دهد ، و قیمت های پایین تر را برای “بمب” غیرمجاز یا برای مستندی با جذابیت کمتر مخاطب. [51] برخلاف شکل های سرگرمی ظاهراً مشابه مانند کنسرت های راک ، که در آن بلیط های یک مجری محبوب بسیار بیشتر از بلیط های یک مجری غیرمجاز هزینه می کنند ، پیش بینی زمان تقاضا برای فیلم ها بسیار دشوار است. در واقع ، برخی از فیلم های با ستاره های اصلی ، مانند Gigli (که در آن زمان ابرقهرمان بن افلک و جنیفر لوپز بود) ، به بمب های جعبه آفیس تبدیل شده اند ، در حالی که فیلم های کم هزینه با بازیگران ناشناخته تبدیل به بازدیدهای سر و صدا ای شده اند (مانند ، پروژه جادوگر بلر). تقاضا برای فیلم ها معمولاً پس از اتمام فیلم از آمار فروش بلیط مشخص می شود. قیمت گذاری یکنواخت بنابراین یک استراتژی برای مقابله با تقاضای غیرقابل پیش بینی است. گاهی اوقات عوامل تاریخی و فرهنگی نیز ذکر شده است.

چک بلیط

در برخی مجتمع های سینما ، تئاترها طوری تنظیم شده اند که بلیت ها در ورودی کل پلازا بررسی می شوند تا قبل از هر تئاتر. در یک تئاتر با یک نمایشگاه فروخته شده غالباً یک بلیط بلیت اضافی نیز وجود دارد ، تا اطمینان حاصل شود که همه افرادی که بلیط آن نمایش را دارند می توانند صندلی پیدا کنند. لابی ممکن است قبل یا بعد از بررسی بلیط باشد.

اختلاف نظرها

تبلیغات: برخی از فیلمسازان از کوتاه مدت تبلیغات تجاری قبل از فیلم شکایت دارند و معتقدند که غیبت آنها یکی از مهمترین مزیت های رفتن به سینما محسوب می شود. منتقدان دیگری همچون راجر ابربر ابراز نگرانی کرده اند که این تبلیغات به علاوه تعداد زیاد تریلر فیلم می تواند به فشار منجر شود که طول فیلم های بلند را برای تسهیل برنامه های بازی محدود کند. تاکنون شرکت های تئاتر با اشاره به نیاز به درآمد تکمیلی به طور معمول در برابر این شکایات بسیار مقاوم بوده اند. برخی از زنجیره ها مانند معروف پخش کنندگان و تئاترهای AMC با تبلیغات محدود شده برای نمایش قبل از زمان شروع برنامه ریزی برای تریلرها و فیلم سینمایی سازگار هستند. تئاترهای مجزا در یک زنجیره نیز بعضی اوقات این سیاست را اتخاذ می كنند.

بلندی صدا: یکی دیگر از نگرانی های اساسی اخیر این است که پیشرفت چشمگیر در سیستم های صوتی استریو و سیستم های ساب ووفر باعث شده است سینماها موسیقی متن فیلم ها را در سطوح با حجم بالا غیرقابل قبول بازی کنند. معمولاً تریلرها در سطح صدای بسیار بالایی ارائه می شوند ، احتمالاً برای غلبه بر صداهای جمعیت شلوغ. صدا برای یک تئاتر کم نظیر به پایین تنظیم نمی شود. میزان جلسات معمولاً براساس قضاوت طرحگر در مورد حضور زیاد یا کم تنظیم می شود. فیلم معمولاً در میزان حجم کمتری نسبت به تریلرها نشان داده می شود. در پاسخ به شکایات مخاطبان ، یک مدیر در یک تئاتر Cinemark در کالیفرنیا توضیح داد که استودیوها سطح صدای تریلر را تعیین می کنند ، نه تئاتردزدی دریایی حق چاپ: در سالهای اخیر سینماها قبل از شروع فیلم نسبت به استفاده از دوربین و دوربین فیلمبرداری در طول فیلم (camming) هشدارهای خود را نشان داده اند. برخی از مراجعان به منظور فروش نسخه های “bootleg” در بازار سیاه فیلم را ضبط می کنند. این هشدارها باعث می شود تا مشتریان از سینما خارج شده و توسط پلیس دستگیر شوند. این مثال در سینماهای انگلیس نشان داده شد:

شما مجاز به استفاده از دوربین یا تجهیزات ضبط در این سینما نیستید. با این کار تلاشی برای نقض حق چاپ انجام می شود. هر شخصی که چنین کاری را انجام دهد ، می تواند خارج شود و چنین مواردی توسط پلیس توقیف می شود. ما از مخاطبان می خواهیم در برابر هرگونه فعالیتی هوشیار باشند و مواردی را که برانگیخته می شود به کارمندان سینما گزارش دهند. متشکرم.

برخی از تئاترها (از جمله آنهایی که استادیوم IMAX دارند) دارای ردیاب هایی در درها هستند تا قاچاقچیان ضبط را انتخاب کنند. در نمایشگاه های ویژه پیش بینی شده ، تئاترها ممکن است از تجهیزات دید در شب برای شناسایی دوربین کار در حین نمایش استفاده کنند. در بعضی از حوزه های قضایی این کار غیرقانونی است ، مگر اینکه این عمل از قبل به عموم اعلام شده باشد.

کنترل جمعیت: از آنجا که سالنهای سینما به چند برابر و مگپلکس تبدیل شده اند ، کنترل جمعیت به یک نگرانی اصلی تبدیل شده است. یک مگاپلکس پر ازدحام می تواند ناخوشایند باشد ، و در مواقع اضطراری می تواند بسیار خطرناک باشد (در واقع ، “فریاد آتش در یک تئاتر شلوغ” نمونه استاندارد محدودیت های گفتار آزاد است ، زیرا می تواند باعث وحشت کشنده شود). بنابراین ، تمام زنجیره های اصلی تئاتر اقدامات کنترل جمعیت را اجرا کرده اند. شناخته شده ترین اقدامات ، خط نگهدارنده همه جا است که از دارندگان بلیط برای نمایش بعدی محبوب ترین فیلم آخر هفته آن وارد ساختمان نمی شود تا اینکه سالن اختصاصی آنها پاکسازی و تمیز شود. از دهه 1980 ، برخی از زنجیره های تئاتر (به ویژه تئاترهای AMC) سیاستی را برای مکان یابی تئاترهای خود در مراکز خرید (بر خلاف روش قدیمی ساختن تئاترهای مستقل) تدوین کرده اند. در بعضی موارد ، لابی ها و راهروها نمی توانند تعداد افراد سالن اجتماعات را نگه داشته باشند ، بنابراین خطوط نگهدارنده را ضروری می سازد. به نوبه خود ، دارندگان بلیط ممکن است در حالی که در خارج از خط نگهدارنده گیر کرده اند به فروشگاه یا غذا بخورند. با این حال ، با توجه به این واقعیت که اجاره بها در طبقه کف بنا شده است ، عمل به داشتن یک لابی کوچکتر تا حدودی قابل درک است.

کیسه پاپ کورن از تئاتر پلازا در آتلانتا ، جورجیا.

بازپرداخت: بیشتر شركتهای سینما در صورت وجود نقص فنی مانند قطع برق كه باعث می شود مردم از دیدن فیلم جلوگیری كنند بازپرداخت می كنند. بازپرداخت ممکن است در طول 30 دقیقه اولیه نمایش ارائه شود. روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که برخی از مخاطبان از فیلم “درخت زندگی” ترنس مالیک خارج شده و خواستار بازپرداخت شدند. در تئاترهای AMC ، “… مشتریانی که در کل فیلم می نشینند و سپس تصمیم می گرفتند که پول خود را پس دهند ، از شانس خارج شدند ، زیرا سیاست AMC این است که فقط 30 دقیقه بازپرداخت را برای نمایش ارائه دهد. همین کار را برای Landmark ، مستقل انجام می دهد. زنجیره فیلم … که سیاست آن بیان شده است ، “اگر فیلمی آن چیزی نیست که انتظار می رود … و این ویژگی کمتر از 30 دقیقه مشاهده می شود ، بازپرداخت برای شما در گیشه می تواند پردازش شود.”

قیمت میان وعده: قیمت نوشیدنی های شیرین و آب نبات در سینماها به طور معمول به طور قابل توجهی بالاتر از قیمت آن کالاها در یک زنجیره فست فود و فروشگاه مواد غذایی است. قیمت پاپ کورن نیز می تواند گزاف باشد. این “” تخمین زده می شود که سینماهای سینما سود 85 درصدی را در اختیار دارند که بر روی سودا ، آب نبات ، ناچو ، سگ داغ و البته پاپ کورن قرار بگیرند. تخفیف ، با قیمت خرده فروشی نه برابر آنچه را که ساخته شده است.

در آفریقا ، Ster-Kinekor بیشترین سهم بازار را در آفریقای جنوبی دارد. Nu Metro Cinemas یکی دیگر از زنجیره های سینما در آفریقای جنوبی است.

در آمریکای شمالی ، انجمن ملی صاحبان تئاتر (ناتو) بزرگترین سازمان تجارت نمایشگاه در جهان است. طبق آمار آنها ، چهار زنجیره برتر تقریبا نیمی از پرده های تئاتر در آمریکای شمالی را نشان می دهد. در کانادا ، Cineplex Entertainment بزرگترین شرکت سینمای سینما با 161 مکان و 1635 صفحه است. استودیوها زمانی بسیاری از تئاترها را کنترل می کردند ، اما پس از حضور آقای اسمیت گوت به واشنگتن ، کنگره قانون رزرو Neely Anti-Block را تصویب کرد ، که در نهایت پیوند بین استودیوها و تئاترها شکسته شد. اکنون ، سه زنجیره برتر در ایالات متحده آمریکا عبارتند از Regal Entertainment Group ، AMC Entertainment Inc و سینمارک. در سال 1995 ، Carmike بزرگترین زنجیره ای در ایالات متحده بود – اکنون عمده ترین زنجیره ها شامل AMC Entertainment Inc – 5206 صفحه در 346 تئاتر ، [59] تئاترهای سینمارک – 4،457 صفحه نمایش در 334 سالن تئاتر ، [60] تئاترهای نشانه گذاری – 220 صفحه در 54 تئاتر ، [61] تئاتر مارکوس – 681 صفحه نمایش در 53 تئاتر. [62] سرگرمی های ملی – 409 صفحه نمایش در 32 سالن [62] و گروه سرگرمی Regal – 7334 صفحه در 588 سینما. [63] در سال 2015 ایالات متحده در مجموع 40،547 صفحه نمایش داشت. [64] در مکزیک عمده ترین زنجیره های سینپولیس و سینمکس هستند.

در آمریکای جنوبی ، زنجیرهای آرژانتین شامل سینمای هویز ، دهکده سینما ، سینمارک و ویترین است. زنجیرهای برزیلی شامل Cinemark و Moviecom هستند. زنجیرهای شیلی شامل Hoyts و Cinemark است. زنجیرهای کلمبیایی ، کاستاریکا ، پاناما و پرو شامل سینمارک و سینوپولیس هستند.

در آسیا ، Wanda Cinemas بزرگترین غرفه دار در چین است که 2700 پرده در 311 سالن [65] و با 18٪ صفحه نمایش در این کشور دارد ؛ [66] یکی دیگر از زنجیره های بزرگ چینی UA Cinemas است. چین در سال 2015 دارای 31.627 صفحه نمایش بود و پیش بینی می شود در سال 2016 تقریباً 40،000 داشته باشد. [64] هنگ کنگ دارای تئاترهای AMC است. CJ CGV کره جنوبی همچنین شعبه هایی در چین ، اندونزی ، میانمار ، ترکیه ، ویتنام و ایالات متحده دارد. در هند ، PVR Cinemas یک سینما پیشرو است که از 500 صفحه نمایش زنجیره ای بهره می برد و CineMAX و INOX هر دو زنجیره ای multiplex هستند. اندونزی دارای زنجیره 21 Cineplex و Cinemaxx (As od 2019 که به Cinépolis تغییر نام داده است) است. یک تئاتر بزرگ اسرائیل سینما سیتی بین المللی است. زنجیرهای ژاپنی شامل Toho و Shochiku است.

اروپا توسط AMC ، Cineworld ، Vue Cinema و Odeon سرو می شود.

در اقیانوسیه (به خصوص استرالیا) ، زنجیرهای بزرگ شامل سینما های رویداد ، سینما های دهکده ، سینما هویز و سینما های کاخ است.